Mezoterapia

Jest to zabieg polegający na wprowadzeniu w miejsce docelowe substancji aktywnych, które mają na celu biorewitalizację skóry, czyli mają działanie zapobiegające i niwelujące skutki przedwczesnego starzenia się, pobudzenie komórek macierzystych do podziału i większej aktywności metabolicznej i odbudowę autogennych składników. Techniki mezoterapii stymulują naturalne procesy regeneracyjne w skórze oraz poprawiają jej jakość i wygląd.

Mogą być stosowane samodzielnie lub po innych zabiegach medycyny estetycznej czy kosmetologicznych jak peelingi chemiczne, dermabrazja, laseroterapia, lifting i inne.

Jakie są wskazania do zabiegu mezoterapii?

Wskazaniami do biorewitalizacji są głównie:

 • objawy starzenia się skóry
 • fotostarzenie skóry i jego profilaktyka
 • skóra szara, odwodniona, przemęczona, szara tzw. Skóra palacza
 • terapia cellulitu, rozstępów, niwelowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej
 • terapia zapobiegania wypadania włosów i ich wzmacniania
 • przygotowanie do innych zabiegów medycyny estetycznej i wzmacnianie jej efektów, regeneracja skóry po zabiegach

Jakie są rodzaje mezoterapii i na czym polegają i jakie są przeciwwskazania?

Rozróżniamy trzy rodzaje mezoterapii w zależności od sposobu podania związków aktywnych: Mezoterapię bezigłową, mikroigłową i igłowa. W nszym gabinecie wykonujemy jedynie mezoterapię mikroigłową oraz igłową.

Mezoterapia mikroigłowa

Inaczej Roll-cit polega na zastosowaniu rolki z dużą ilością drobnych igieł, dlatego też nazywamy ten sposób podania preparatów czynnych mikronakłuwaniem.Polem zabiegowym jest twarz, ciało a nawet skóra owłosiona głowy. Ta forma klasycznej mezoterapii ma bezpieczne zastosowanie w płytkim mikronakłuwaniu, gdzie pozwala na przejście substancji aktywnych do skóry oraz w głębokim mikronakłuwaniu, gdzie dodatkowo uzyskuje się przebudowę tkanki. Dzięki zastosowaniu różnej długości igieł i odpowiednich preparatów można osiągnąć różne efekty. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym dzięki zastosowaniu kremu z substancją znieczulającą.

Przeciwwskazania do zabiegu mikronakłuwania:

 • jak w przypadku zabiegu mezoterapii bezigłowej z wyłączeniem przeciwwskazania dla zabiegów z użyciem prądu jakimi są elementy metalowe w tkankach i rozrusznik serca
 • choroby psychiczne, nerwice, strach przed igłą

Możliwe efekty niepożądane:

 • mocne zaczerwienienie skóry
 • opuchlizna
 • alergia
 • stany zapalne
 • siniaczki, podbiegnięcia krwawe
 • makijaż możliwy dopiero po 3-5 dniach

Mazoterapia igłowa

Zabieg ten powinien być wykonywany jedynie przez lekarza, ponieważ polega na podaniu śródskórnym lub podskórnym substancji aktywnych lub mieszaniny tych substancji zwanych koktajlem przy pomocy igły i strzykawki lub pistoletu. Zabieg ten przeprowadza się po zastosowaniu kremu znieczulającego.

Przed zabiegiem tym wskazane jest odstawienie aspiryny i leków przeciwzakrzepowych na 2 tygodnie przed oraz zastosowanie preparatu wzmacniającego naczynia np. rutinoskorbinu na 1 tydzień przed. W przypadku mezoterapii mikro- i igłowej konieczna jest ochrona anty UV.

Przeciwwskazania oraz efekty uboczne jak powyżej

W przypadku tego rodzaju zabiegów warto pamiętać o wyborze odpowiedniej pory roku do zabiegu, ponieważ niektóre z nich mogą być nie odpowiednie przy dużym nasłonecznieniu z powodu powstawania przebarwień, dlatego też w każdym okresie tak ważna jest fotoprotekcja. Ważne jest też stosowanie się do zaleceń pozabiegowych oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków. Czasem wymagany jest masaż po zabiegu dla uzyskania równomiernego rozprowadzenia składników w skórze. Należy tez pamiętać, że aby uzyskać pożądany efekt, zabiegi te należy przeprowadzać w seriach lub powtarzać je co jakiś czas. Można też wspomagać ich efekt innymi zabiegami medycyny estetycznej lub kosmetologii, o czym warto informować się w gabinecie.