Podczas wizyt u stomatologa pacjenci najbardziej obawiają się bólu. W dzisiejszych czasach jest to lęk zupełnie nieuzasadniony, ponieważ nowoczesne znieczulenia pozwalają przeprowadzać nawet skomplikowane zabiegi i procedury z zachowaniem wysokiego komfortu pacjenta. Znieczulenie stomatologiczne można zastosować nawet wtedy, gdy potencjalnie dany zabieg nie powinien wiązać się z bólem.

 

Jak działa znieczulenie?

 

Środki stosowane do znieczulania miejscowego mają podobną zasadę działania: blokują przewodzenie impulsów bólowych przez nerwy. Czas działania zależy od rodzaju leku oraz metody podania. Z reguły znieczulenie działa od 1 do 2 godzin, lecz w niektórych przypadkach może utrzymywać się dłużej.

W stomatologii wyróżniamy następujące rodzaje znieczuleń:

  • powierzchniowe – żel lub aerozol do rozprowadzenia na powierzchni śluzówki,
  • nasiękowe – zastrzyk polegający na zdeponowaniu roztworu leku pod błoną śluzową jamy ustnej; jest powszechnie stosowany przed zabiegami z zakresu leczenia zachowawczego, protetyki, periodontologii, ekstrakcji, chirurgii itp.,
  • przewodowe – środek znieczulający podawany jest w okolicę pnia nerwu, działa na całą okolicę unerwianą przez dany nerw, stosowane najczęściej przy ekstrakcjach zębów bocznych dolnych.